Podwyższenie alimentów na dziecko – kiedy i po jakim czasie?
Bez wątpienia są to jedne z najczęściej zadawanych mi pytań, szczególnie aktualnie, kiedy mamy do czynienia ze znacznym wzrostem cen w każdej dziedzinie życia, począwszy od wyżywienia, ubioru przez środki czystości i higieny, szeroko rozumianą rozrywkę, a skończywszy na gazie czy energii elektrycznej.
Oczywistym jest przecież, że 500 zł zasądzone np. w 2019 roku nie ma takiej samej wartości, jak w 2022 roku.
KIEDY ZATEM MOŻNA ŻĄDAĆ PODWYŻSZENIA ALIMENTÓW?
Możliwość domagania się podwyższenia alimentów uwarunkowana jest – zgodnie z treścią przepisu art. 138 k.r.o. – zaistnieniem zmian istotnych, to jest takich, które zmieniają ocenę przesłanek, jakimi sąd kierował się ustalając zakres obowiązku alimentacyjnego w dacie ostatniego wyrokowania w tym przedmiocie. Z uwagi zaś na fakt, iż granice obowiązku alimentacyjnego wyznacza przepis art. 135 § 1 i 2 k.r.o. stanowiący o tym, że warunkowane są one z jednej strony zakresem usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, a z drugiej strony możliwościami majątkowymi i zarobkowymi zobowiązanego do alimentacji, to wyłącznie uzasadnione w świetle art. 138 k.r.o. jest dochodzenie podwyższenia alimentów, kiedy następuje zmiana chociażby jednej z wyżej wymienionych przesłanek.
Zdaję sobie sprawę, że te „paragrafy” niewiele mówią, więc przejdźmy do konkretów.
Podwyższenia alimentów można domagać się w szczególności w następujących sytuacjach:
- zobowiązany do alimentów zaczął więcej zarabiać,
- zobowiązany do alimentów uzyskał znaczny majątek poprzez np. odziedziczenie spadku, otrzymanie darowizny pieniędzy lub nieruchomości, wygranie na loterii, sprzedaż akcji, zysk z inwestycji, itd…,
- zwiększyły się potrzeby dziecka, co najczęściej ma miejsce wraz z rozwojem dziecka (dziecko zaczęło uczęszczać do przedszkola lub na dodatkowe zajęcia jak np. nauka gry na instrumencie, nauka języka, zajęcia sportowe), ale niekoniecznie zwiększenie potrzeb musi wynikać z rozwoju dziecka, jak np. koszty związane z leczeniem/rehabilitacją (zakup okularów dwa razy do roku, przyjmowanie stałych leków, zabiegi rehabilitacyjne),
- wzrost cen produktów i usług (m. in. wyżywienie, ubiór, środki czystości i higieny, gaz, energia elektryczna),
- pogorszenie się sytuacji finansowej drugiego rodzica wskutek niezawinionych okoliczności, tj. przede wszystkim choroby uniemożliwiającej osiąganie wynagrodzenia na dotychczasowym poziomie.
CZY JEST JAKIŚ OKRES PO UPŁYWIE KTÓREGO MOŻNA ŻĄDAĆ PODWYŻSZENIA ALIMENTÓW?
Nie, nie ma okresu przed upływem którego nie można żądać podwyższenia alimentów. Zależy to wyłącznie od okoliczności faktycznych danej sprawy. Może się bowiem zdarzyć, że już po okresie kilku tygodni nastąpi wzrost kosztów utrzymania dziecka, związany np. z udziałem dziecka w płatnych zajęciach, lub chorobą. Jeśli jednak chcielibyśmy domagać się podwyższenia alimentów, powołując na wzrost cen, spowodowany inflacją, to rzeczywiście musi nastąpić istotny ich wzrost. Nie możemy bowiem domagać się podwyższenia alimentów każdorazowo, gdy tylko nastąpi wzrost cen. W tym przypadku wskazany jest upływ czasu od dnia wydania wyroku w sprawie o alimenty.
W razie pytań, pozostaję do Państwa dyspozycji.
Michał Porębski
radca prawny